Aleksandria – miasto Aleksandra Wielkiego
25 lutego 2011Aleksandria to dziś drugie, co do wielkości miasto w Egipcie. Ale to nie wielkość aglomeracji ściąga do niej, co roku miliony turystów, a jej historia i zabytki.
Pierwsza myśl związana z Aleksandrią to katakumby, czyli podziemne cmentarze. Katakumby Kaum asz- Szukafa zostały założone w II wieku naszej ery i są nekropolią grecko-rzymską. Odkryto je w 1900 roku, a ich stan jest praktycznie idealny. Budowla to wydrążone w skałach tunele na trzech kondygnacjach, z których ten najniższy znajduje się 35 metrów w dół, ale niestety jest zalany. Katakumby w Anfuszi zbudowano 250 lat p.n.e., a ich wystrój to połączenie stylów egipskiego i greckiego. Ta nekropolia składa się z pięciu katakumb, z czego najlepiej zachowany jest grób drugi.
Jak głosi legenda miasto założył sam Aleksander Macedoński (Aleksander III Wielki) w 322 roku p.n.e., więc tak długa historia sprawiła, że przez to miejsce przewijały się różne kultury i religie. W Aleksandrii wznosi się więc prawie trzydzieści kościołów różnych wyznań głównie greckich prawosławnych, są także dwadzieścia dwa meczety i synagoga. Miejsca, które na pewno trzeba zobaczyć i zwiedzić to wspomniane katakumby, Biblioteka Aleksandryjska, Amfiteatr Rzymski, Muzeum Sztuki Grecko- Rzymskiej, Twierdza Kajtbaj, Pałac Montazah, Świątynie Serapejon, Pałac Ras-a-Tin jest też kilka ogrodów zoologicznych i parków.
Historia miasta sięga starożytności. Aleksandria przez szereg lat była głównym ośrodkiem kulturalnym i handlowym na Morzu Śródziemnym. Aleksandrią władały takie narody jak Macedończycy, Rzymianie, Arabowie, a w czasach nowożytnych miasto przejęły wojska napoleońskie, a po nich Brytyjczycy. Przez ponad tysiąc lat Aleksandria była stolicą Egiptu, ale kiedy w 641 roku (za sprawą muzułmanów) stał się nią Kair, miasto zaczęło tracić na znaczeniu. Świetność odzyskało dopiero w czasach nowożytnych, Aleksandria znowu zaczęła rozkwitać. Obecnie mieszka tu ponad cztery miliony mieszkańców, miasto podzielone jest na sześć okręgów administracyjnych złożonych z pięćdziesięciu siedmiu dzielnic.
Skomentuj