Ankara – Turcja stepów i parków
22 lipca 2011Ankara to drugie, co do wielkości miasto w Turcji. Zdecydowanie mniej znane niż Istambuł, jednak to Ankara pełni funkcję stolicy państwa od 1923 roku. W czasach starożytnych nazwa miast brzmiała Ancyra, czyli kotwica.
Ankara położona jest w środkowej części Turcji, na wysokości 938 m n.p.m. Zamieszkiwana jest przez prawie 4 mln ludzi. Stanowi obecnie istotny ośrodek handlowy i przemysłowy regionu Centralnej Anatolii. W Ankarze mieszczą się wszystkie najważniejsze instytucje państwowe, siedziba rządu oraz ambasad wielu krajów. Niegdyś Ankara była typowo rolniczym miastem, słynęła z hodowli kóz, kotów i białych królików oraz uprawy gruszek i winogron, a także z produkcji miodu.
Przez Ankarę przepływa rzeka Enguri, będąca dopływem większej rzeki Sakarya. Turecka stolica zlokalizowana jest na najbardziej suchym terenie kraju, dlatego wokół miasta znajdują się wyłącznie jałowe stepy. Tereny w pobliżu Ankary to też punkty archeologiczne, na których prowadzone są wykopaliska z różnych okresów, m.in. greckiego, rzymskiego, bizantyjskiego oraz otomańskiego. Miasto oczywiście znajduje się pod wpływem suchego, kontynentalnego klimatu, charakteryzującego się mroźnymi i śnieżnymi zimami oraz upalnym i bezdeszczowym latem. Opady pojawiają się tylko w okresie wiosny i jesieni, ich roczna suma waha się w granicach 400 mm.
Historia Ankary sięga epoki brązu, kiedy była zamieszkiwana przez lud Haiti. Później osiedlali się tu Frygijczycy, którzy doprowadzili do rozkwitu miasta. Kolejny okres przynosiły zmiany rządzących. Przed I wojną światową Ankara była pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Natomiast Republika Turecka istnieje 29 października 1923 roku. Stolicą kraju ustawiono kilkanaście dni wcześniej – Ankarę.
Do najważniejszych zabytków Ankary zaliczyć należy świątynię bogini Romy i cesarza Augusta oraz pozostałości po łaźniach rzymskich. Ponadto warto zwrócić uwagę na kolumnę cesarza Juliana Apostaty i bizantyjskie mury obronne z cytadelą. Ankara prócz historycznych zabytków, odznacza się wieloma urokliwymi parkami, jak np. Gençlik Park lub Harikalar Diyarı. W stolicy nie brakuje również typowych straganów, ekskluzywnych galerii handlowych oraz charakterystycznych restauracji i kawiarni.
Skomentuj