Barcelona – serce Katalonii

31 sierpnia 2011

Barcelona - serce Katalonii

Barcelona stanowi serce i stolicę Katalonii. Jest drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii (po Madrycie) i leży nad morzem Śródziemnym w północno-wschodniej części tego kraju. Można się tu dostać samolotem, pociągiem, samochodem lub autobusem.

Jest to jedno z najpiękniejszych miast Europy. Można zakochać się w tutejszej zabytkowej architekturze o niepowtarzalnym stylu, romantycznych parkach i urokliwych uliczkach.

Historia Barcelony

Barcelonę założyli Fenicjanie. Powstała ona jako kolonia rzymska (III w.) i stała się jedną z najważniejszych republik kupieckich w basenie Morza Śródziemnego. Do dziś możemy podziwiać wybudowane wówczas mury obronne, których pozostałości znajdują się w Dzielnicy Gotyckiej. W 712 roku Barcelonę opanowali Maurowie. Po niemal 100 latach przeszła ona w ręce syna Karola Wielkiego – Ludwika i stała się stolicą „Marchii Hiszpańskiej”. W 985 roku miasto zniszczyły oddziały saraceńskie pod wodzą Almanzora. W latach 1936-1939 podczas wojny domowej Barcelona stała się nie tylko centrum oporu republikanów, ale i świadomości narodowej Katalończyków. W 1987 roku doszło do ataku terrorystycznego ETA w tutejszym centrum handlowym. 5 lat później Barcelona była organizatorem Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Dzisiejsza Barcelona

Dziś Barcelona to śródziemnomorski port i ośrodek przemysłu komputerowego, samochodowego, przetwórczego oraz chemicznego.

Jeśli chodzi o komunikację miejską, to posiada ona metro oraz sieć autobusów miejskich. Do pobliskiego lotniska najlepiej jest dostać się pociągiem podmiejskim.

Atrakcją Barcelony jest przede wszystkim Sagrada Familia, czyli secesyjna świątynia rzymsko-katolicka mieszcząca się w południowo-centralnej części miasta. Niestety zabytek ten jest wciąż w budowie. Wielu uważa go za symbol Barcelony. Będąc w tym mieście, należy przejść się po La Rambla – najsłynniejszej alei, rozciągającej się od Plaça de Catalunya do Kolumny Kolumba nad portem Port Vell. Idąc tą szeroką, obsadzoną drzewami promenadą, można posilić się w trakcie spaceru w którymś z wielu znajdujących się tu barów czy restauracji. W północno-centralnej części miasta, w dzielnicy El Carme znajduje się Park Guell. Ten hiszpański zabytek doceniło UNESCO, plasując go na liście światowego dziedzictwa kulturowego. Przebywając w Barcelonie, nie wolno zapomnieć o największym stadionie piłkarskim w Europie – Camp Nou. Warto także zobaczyć obiekty olimpijskie, umiejscowione między miastem a morzem, na wzgórzu Montjuic, z którego rozciąga się widok na całą Barcelonę.

Do innych charakterystycznych miejsc tej hiszpańskiej miejscowości należą:

  • Magiczna Fontanna,
  • Port Vell, czyli Stary Port,
  • gotycka Katedra Santa Eulalia,
  • Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej,
  • Gran Teatre del Liceu,
  • hala targowa z XIX wieku – La Boqueria.