Błękitny Meczet w Stambule

28 marca 2011

Błękitny Meczet w Stambule

Błękitny Meczet w Stambule, po turecku Sultanahmet Camii to ostatnia budowla kultu muzułmańskiego wzniesiona w stylu klasycznym sztuki islamskiej. Jego budowa rozpoczęła się na początku siedemnastego wieku z polecenia sułtana Ahmeda przedstawiciela dynastii Osmanów, która władała ponad sześćset lat.

Pomysł zbudowania meczetu w tym miejscu miał bardzo prozaiczny powód, Ahmed I po prostu chciał przyćmić sławę kościoła Hagia Sofia. Meczet na początku nosił nazwę swojego fundatora, a przydomek „błękitny” zyskał dzięki swojemu wykończeni, w środku położono niebieskie kafle na ścianach, jest ich około 21 tysięcy, a po drugie ten kolor pojawia się też na elewacji. Cechą charakterystyczną tej budowli jest sześć wież, czyli sześć minaretów. Postawiono je na każdym rogu świątyni i na dwóch rogach placu. Sam meczet to kwadrat o boku ponad 50 metrów, a na plac, na którym stoi prowadzi pięć bram. Do samego meczetu prowadzą dwa wejścia z placu zewnętrznego i jeden z placu wewnętrznego. Zwięczeniem meczetu jest 43 metrowa kopuła, która ma 22 metry średnicy.

Wnętrze doświetla prawie 200 okien z przepięknymi witrażami, które tworzą bardzo kameralną atmosferę. Na podłogach oczywiście mamy czerwone dywany, a na ścianach tablice z cytatami z Koranu. Kazalnica i nisza modlitewna zrobiona jest z białego marmuru, która wskazuje wiernym kierunek modlitw, czyli Mekkę. W związku z tym, że w meczecie do dziś odbywają się rytualne modły można go zwiedzać tylko w określonym czasie, po modlitwach, które odbywają się pięć razy w ciągu dnia. Każdy turysta może wejść bez butów, a do tego kompletnie ubrany. Należy zakrywać wszystkie części ciała, a kobiety dodatkowo muszą mieć na głowie chustę, która zakryje wszystkie włosy.

W ostatnim czasie Turcy bardziej liberalnie podchodzą to turystów, ale ze względu na szacunek dla miejsca i religii sami starajmy się przestrzegać zasad odwiedzania miejsc świętych dla każdej religii. Na wewnętrznym placu Błękitnego Meczetu znajdują się fontanna, czyli midha służąca do rytualnego obmycia – jednak ta pełni rolę ozdobną, druga fontanna znajduje się na placu zewnętrznym. Cały plac oparty jest na 26 kolumnach, które są zwieńczone 30 kopułami.

Ciekawostką jest też wiszący nad zachodnim wejściem łańcuch, który miał zmuszać sułtana jadącego na koniu do pochylenia się i w ten sposób do oddania czci Allachowi. W skład Błękitnego Meczetu wchodzą też sklepy, łaźnie, grobowce, również założyciela meczetu, przytułek, szpital, muzeum i medresa – szkoła muzułmańska ucząca Koranu i praw arabskich. Budynki, w których znajdują się te instytucje otaczają cały meczet, ale cały kompleks ma też liczne piwnice także wykorzystywane np. jedna z nich to muzeum tkanin.