Budapeszt – serce Węgier

13 czerwca 2011

Budapeszt - serce Węgier

Historia Budapesztu rozpoczyna się praktycznie w 1873 roku, gdy położone przy zachodnim brzegu Dunaju –  Buda i Óbuda połączyły się z przemysłowym, wschodnim Pesztem, tworząc obecną stolicę Węgier – Budapeszt.

Historia tego miejsca rozpoczęła się jednak dużo wcześniej. Do V wieku n.e. swoją osadę (Aquincum) mieli tu Rzymianie. Około X wieku osiedlili się tu Madziarzy (Węgrzy). Do XII wieku Buda i Peszt były zwykłymi, nic nieznaczącymi wioskami. Wraz z przybyciem zagranicznych kupców, osady te zaczęły się jednak rozwijać.

W drugiej połowie XIII stulecia król Bela IV rozkazał wybudować w Budzie twierdzę, a w pierwszej połowie XIV wieku król Karol Robert przeniósł tu z Visegradu swój dwór. Ludwik Węgierski, syn Karola Roberta, rozpoczął w Budzie budowę pałacu królewskiego.

Atrakcje turystyczne Budapesztu:

  • Zamek KrólewskiWielokrotnie rujnowany, wysadzany, podpalany i odbudowywany. Zamek Królewski w Budapeszcie jest świadectwem burzliwej historii Węgier. Położony na Wzgórzu Zamkowym, jest siedzibą kilku interesujących muzeów i doskonałym punktem widokowym.
  • Labirynt Zamku KrólewskiegoPodziemny Labirynt Zamku Królewskiego jest jednym z siedmiu podziemnych cudów świata. Można go zwiedzać zarówno w dzień, jak i samotnie w nocy. Wśród nocnych programów przewidziano specjalną atrakcję dla zaręczonych par – Labirynt Miłości. Narzeczeni wchodzą do labiryntu różnymi drogami, by po wędrówce spotkać się w przepełnionym miłosną atmosferą miejscu.
  • Dzielnica ŻydowskaDzielnica Żydowska w Budapeszcie pozwala poczuć klimat przedwojennego miasta. Znajdują się tu: Muzeum Żydowskie, koszerna piekarnia, cukiernia, oferująca tradycyjne żydowskie przysmaki oraz perukarz. Można tu także odwiedzić wiele synagog, w tym, najważniejszą z nich – Wielką Synagogę.
  • Wielka SynagogaWielka Synagoga w Budapeszcie jest największą synagogą w Europie i drugą co do wielkości na świecie. Może ona pomieścić 3000 wiernych. Została wzniesiona w 1859 roku, według projektu austriackiego architekta – Ludwiga Förstera.
  • Pomnik WolnościPomnik Wolności wzniesiony został w 1947 roku i początkowo upamiętniać miał żołnierzy radzieckich, poległych w walce o Budapeszt. Obecnie, pozbawiony symboli komunistycznych, jest on uniwersalnym symbolem upamiętnienia wszystkich, którzy oddali swoje życie za Węgry. Pomnik przedstawia kobietę, trzymającą liść palmowy.
  • Mauzoleum Gül BabyZnajdują się tu szczątki derwisza osmańskiego Gül Baby z XVI wieku, który brał udział w zajęciu Budapesztu przez Turków w 1541 roku..
  • AquincumAquincum jest pozostałością po rzymskim mieście i jednym z wielu śladów obecności Rzymian na tych terenach. Zobaczyć tu można, między innymi dwa amfiteatry (wojskowy i cywilny), rzymskie łaźnie z mozaikami, fundamenty kaplicy cmentarnej z IV wieku n.e. Warto odwiedzić także archeologiczne Muzeum Aquincum.
  • Wyspa MałgorzatyJest to niespełna stu hektarowa wyspa na Dunaju. Znajdują się na niej liczne ogrody tematyczne, ruiny kościoła Franciszkanów i klasztoru Dominikanów oraz największa atrakcja wyspy (szczególnie latem) – kompleks basenów na otwartym powietrzu.
  • Łaźnie TermalnePołożona na wzgórzach Buda słynie z łaźni termalnych. Część z nich pochodzi z czasów tureckich, część powstała współcześnie. W większości z nich można skorzystać z szerokiej gamy zabiegów medycznych i kosmetycznych.
  • Wesołe MiasteczkoWesołe Miasteczko powstało na obszarze 2,5 ha już w połowie XIX stulecia. Główną atrakcją jest karuzela z 1906 roku.