Ceuta – miasto twierdza

14 marca 2011

Ceuta - miasto twierdza

Ceuta to znane miasto hiszpańskie, określane jako twierdza, położone już na kontynencie afrykańskim. Mieści się na cyplu, który stanowi część Cieśniny Gibraltarskiej. Położenie tego miasta może opisać jako naprzeciwległe do Gibraltaru.

Całkowita powierzchnia Ceuty wynosi ponad 19 km². Aktualny stan ludności wskazuje, że zamieszkiwana jest przez około 78 tys. ludzi. Ceuta to marokańska eksklawa. Dawnej była pod prorektoratem hiszpańskiej prowincji Kadyks. Jest tam także ważny port kontynentu afrykańskiego, położonego blisko Europy oraz baza marynarki wojennej.

Ukształtowanie terenu w mieście jest dwojakie. Część zachodnia to skalisty cypel oraz górzysty teren należący do marokańskiego pasma gór Ar Rif. Natomiast wschodnie rejony to stały ląd. W Ceucie występuje klimat podzwrotnikowy, śródziemnomorski, który charakteryzuje się poszyciem twardolistnej roślinności oraz licznym ptactwem morskim.

Rozwój tego miasta datuje się na V wieku p.n.e. Ceuta, zwany wówczas przez Kartagińczyków Abyla, była ważnym ośrodkiem handlowym. Później pod panowaniem Rzymian, miasto funkcjonowała jako Sept Fratrem. Następnie znalazła się we władaniu Wizygotów oraz w dalszym okresie weszła w skład Imperium Bizantyjskiego.

W trackie inwazji na Półwysep Iberyjski, Ceuta stanowiła bazę wojskową podczas przepraw do Europy. Z czasem przejęli ją Arabowie, a w 1309 roku – Fezowie. Kolejna okupacja rozpoczęła się w 1415 roku. Portugalski władca, Jana I, chciał wprowadzić w tym regionie chrześcijaństwo oraz stworzyć ważny szlak handlowy dla niewolników i kupców kości słoniowej.

W okresie 1580-1640, Ceuta należała do Hiszpanii. Po wojnie powróciła pod władanie Portugalczyków. Jednakże w wyniku podpisania traktat lizbońskiego, od 1 stycznia 1688 roku, oficjalnym władcą miasta został hiszpański król – Karol II. Dopiero w 1956 roku, po tym jak Hiszpania zatwierdziła niepodległość Maroka, miasto stało się należną częścią Hiszpanii.

Aktualnie Ceuta to jeden z regionów Andaluzji. Nie raz określana jako miasto-twierdza, charakteryzuje się również tym, że ma własną autonomię. Oddalona jest od wybrzeża Hiszpanii jedynie o 12 mil, co pozwala na szybkie przemieszczanie się i rozwój turystki również w tym regionie. Ceutę w głównej mierze zamieszkują berberyjscy muzułmaninie oraz Żydzi.

  1. Lola - marzec 2nd, 2012 at 15:41

    Ceuta to cudowny raj 🙂
    żal było wyjeżdżać…