Cypr – wyspa Afrodyty

19 czerwca 2012

Cypr - wyspa Afrodyty

Cypr, najpiękniejsza wyspa, określana jako wyspa Afrodyty, co roku ściąga rzesze turystów, głodnych pięknych krajobrazów, unikalnej przyrody i historycznych zabytków. Mekka dla amatorów słonecznej pogody i wypoczynku na plaży. Na Cyprze kryje się szereg urokliwych zakątków, które trzeba koniecznie zobaczyć, wybierając się na urlop. A kuszą niskie ceny i wysoki standard w hotelach. Nic więc dziwnego, że piękno tego miejsca nie jest już tajemnicą. Cypr to bowiem kraj dla turystów ceniących dreszczyk emocji oraz tych poszukujących wyciszenia.

Jedynym z takich urokliwych miejsc na Cyprze jest Półwysep Akamas wraz z górami Troodos. Dzika przyroda, w którą w niewielkim stopniu ingerował człowiek, robi ogromne wrażenie. Spokój na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku, zapewnia doskonały urlop. Na Półwysep Akamas wyrażenie z pewnością robią kwitnące storczyki, krokus lub tulipany. Ponadto przylądek Lara jest miejscem, gdzie żółwie zielone składają jaja.

Częścią wyspy dla aktywnych, parających się pieszymi wędrówkami jest plaża Asprókremos. A najbardziej popularnym szlakiem jest szlak Afrodyty, który początek ma w Łaźni Afrodyty, a koniec na szczycie Moúti tís Stras. Widok na morze zapiera dech w piersiach. W tym rejonie nie brakuje również zabytkowych kościołów, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niedaleko znajduje się też Klasztor Kykkos, największy na wyspie, w którym znajduje się ikona Matki Boskiej, zdobiona 24-karatowym złotem. Sądzi się, że jej twórcą był św. Łukasz.

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie Cypru jest Skała Afrodyty (Petra tou Romiou). To mityczne miejsce narodzin bogini, symbol wyspy. Godne uwagi są również ruiny starożytnego miasta Kourion. Zobaczyć tam można imponujący amfiteatr oraz ekscytującą panoramę okolic. Znajdują się one niedaleko Limassol, miasta znanego z cypryjskich win Ważnym zabytki, który znajdują się na Liście UNESCO, są ruiny Kato Pafos. Zachwycać tam mogą mozaiki podłogowe, powstałe jeszcze w okresie rzymskim, na przełomie III i IV w n.e. Urokliwa, położna na morzem wioska – Missouri przyciągną latem fanów sztuki Szekspira. Natomiast rajem dla plażowiczów jest Zatoka Koralowa. Drobniutki piaseczek, stoiska z lokalną kuchnią oraz rozwinięta baza noclegowa pozwalają na odrobinę wakacyjnego szaleństwa w tym malowniczym miejscu.

Zwiedzanie Cypru nie może obyć się bez wizyty w stolicy, czyli Nikozji. Ośrodek zlokalizowany jest w samym centrum wyspy, posiada bardzo bogatą historię i imponującą architekturę. Początki osady miały miejsce już w epoce brązu. Nikozja jednak stolicą jest od XI wieku. W samym sercu miasta, gdzie podziwiać można XVI-wieczny Mur Wenecki, znajduje się wiele muzeów, kościołów oraz zabytkowych budowli. Druga części miasta, określana jako Nowa Nikozja, tętni życiem kulturalnym, biznesowym i kulturalnym. To właśnie tu dochodzi do najważniejszych wydarzeń rozrywkowych i transakcji handlowych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o rybackiej osadzie, Agia Napa. Typowo turystyczne miejsce, pełne piaszczystych plaży i ekskluzywnych hoteli. W porcie rybackim czeka mnóstwo atrakcji dla amatorów sportów wodnych. Agia Napa to miejsca dla fanów zabawy do białego rana, zapewnią to liczne puby i dyskoteki.

  1. Andzia - styczeń 22nd, 2013 at 09:21

    Cypr to według mnie jedno z napiękniejszych miejsc na ziemii. Byłam tam na wakacjach dwa razy i bardzo mile je wspominam. Po raz pierwszy byłam tam z rodzicami, którzy zarezerwowali wakacje w jednym z miejscowych biur podróży. Kolejny raz wakacje na cyprze spędziłam z moim mężem 2 lata temu. Nie korzystaliśmy z biura podróży. Postanowiliśmy sami wynając jakiś apartament czy też pokój i zarezerwować lot. Apartament rezerwowaliśmy na stronie edom.pl/noclegi/cy/cypr/ i powiem szczerze że te wakacje bardziej przypadły mi do gustu. Miałam wolną rękę, zwiedzilismy naprawde wiele miejsc, nie bylismy obciążeni niedogodnymi porami posiłków. Skorzystaliśmy z naprawde wielu atrakcji oraz wycieczek. Wszytskim naprawde gorąco polecam wakacje na Cyprze. To naprawde bajeczne miejsce.