Dubrownik – portowe miasto Chorwacji
6 kwietnia 2011
Źródło zdjęcia: touristmaker.com
Chorwacja to wciąż niedoceniane miejsce na turystycznej mapie Europejczyków, ale dzięki kryzysowi politycznemu na północy Afryki może ten rok będzie dla niej pod względem odwiedzin bardziej udany. Polakom ten region kojarzy się z wczasami rodem z PRL-u podobnie jak te w Bułgarii.
Chorwacja to nie tylko piękne plaże to także zabytki i kilkuset letnia historia. Jeśli jesteśmy miłośnikami aktywnego zwiedzania to nie lada gratką będzie odwiedzenie jednego z najpiękniejszych miast nad Adriatykiem, czyli Dubrownika, który od 1979 roku jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Port w tej historycznej krainie zwanej Dalmacją powstał już w VII wieku, a jego założycielami byli rzymianie, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę.
Pierwszą nazwą, jaką nosił Dubrownik była Ragusa, a dzisiejsza nazwa nadana została oficjalnie dopiero w 1918 roku. Przez całą swoją historię te ziemię należały zarówno do Bizancjum, Włoch, Węgier, Francji, a także były pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej.
Chorwacja to oczywiście kraj słowiański, a pierwsze ludy tej nacji pojawiły się tu na przełomie VII i VIII wieku. Od 1944 roku do 1991 Chorwacja była częścią Jugosławii i tzw. bloku wschodniego. Pozostałości po różnego rodzaju administratorach sprawiły, że Dubrownik to prawdziwa perełka architektoniczna, a tym, co charakterystyczne dla tego miasta są czerwone dachy budynków mieszkalnych. Ze względu na swoje piękno i dobre usytuowanie portu przez wiele lat Dubrownik rywalizował o palmę pierwszeństwa z Wenecją. To, co najpiękniejsze w tym miejscu to przede wszystkim jego stare miasto i ulica Stradun, która jest głównym pasażem handlowym i deptakiem w jednym. Piękne trzypiętrowe ceglane kamienice, wszystkie kryte czerwoną dachówką, a na parterach przeważnie mieszczą się sklepiki lub restauracje.
W związku z tym, że miasto było ważnym portem musiało posiadać system zabezpieczeń przed najeźdźcami. W tym celu od XIII wieku przez kilkaset lat budowano mury obronne i baszty. Takich baszt jest ponad dwadzieścia w całym mieście. Mur obronny ma ponad 25 m wysokości i 6 m grubości. W Dubrowniku znajduje się też zbudowana w 1317 roku najstarsza apteka w Europie. Odwiedzić należy też kilka kościołów, które zbudowane są w różnych stylach architektonicznych. Najstarsze są gotyckie klasztory Dominikański i Franciszkański. Jest też kościół Jezuitów z przełomu XVII i XVIII wieku, renesansowy kościół św. Zbawiciela i Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z VIII wieku. Są też ruiny klasztoru Benedyktynów i ruiny twierdzy wybudowanej przez Francuzów.
Niewątpliwą atrakcją turystyczną Dubrownika są studnie Onofria. Są podzielone na studnię małą i dużą, a na tej większej woda płynie z szesnastu płaskorzeźb. Kolejna charakterystyczna budowla tego miasta to Kolumna Orlanda przedstawiająca legendarnego rycerza, a ponad jego głową znajduje się balkon, z którego przed laty ogłaszano różne wydarzenia w mieście.
Skomentuj