Dział: Europa

Kopenhaga – miasto jak z baśni Andersena

15 stycznia 2013

Kopenhaga - miasto jak z baśni Andersena

Miejscem, które coraz chętniej odwiedzają turyści jest stolica niewielkiego skandynawskiego państwa. Kopenhaga – miasto rowerów, baśni, urokliwych uliczek, historycznych zabytków i nocnej zabawy. Położone na wschodzie Danii, w północnej części wyspy Amager. Continue reading “Kopenhaga – miasto jak z baśni Andersena” »

Cypr – wyspa Afrodyty

19 czerwca 2012

Cypr - wyspa Afrodyty

Cypr, najpiękniejsza wyspa, określana jako wyspa Afrodyty, co roku ściąga rzesze turystów, głodnych pięknych krajobrazów, unikalnej przyrody i historycznych zabytków. Mekka dla amatorów słonecznej pogody i wypoczynku na plaży. Na Cyprze kryje się szereg urokliwych zakątków, które trzeba koniecznie zobaczyć, wybierając się na urlop. Continue reading “Cypr – wyspa Afrodyty” »

Sewilla – słońce Andaluzji

16 kwietnia 2012

Sewilla - słońce Andaluzji

Słoneczna i zabytkowa Sewilla co roku przyciąga rzesze turystów, którzy pragną odpocząć w tym przepięknym zakątku Hiszpanii. Położona nad rzeką Guadalquivir i w bliskiej odległości Atlantyku pozwala na wodne szaleństwo i relaks na plaży. Ponadto jako stolica Andaluzji stanowi centrum życia kulturalnego oraz żywiołowego flamenco. Continue reading “Sewilla – słońce Andaluzji” »

Praga

16 stycznia 2012

Praga - Złota uliczka

Praga to stolica a zarazem jedno z największych miast Czeskiej Republiki, które posiada bogatą i burzliwą historię. Historycy dopatrują się jego początków już pięćset lat przed naszą erą, gdy tereny dzisiejszej Pragi zamieszkiwali Celtowie. Continue reading “Praga” »

Lwów – czyli lwi gród

14 listopada 2011

Lwów, czyli lwi gród

 

Lwów, jedno z najpiękniejszych miast zachodniej Ukrainy, początki swe bierze około roku 1250 roku. W owych czasach nasilały się najazdy Tatarów, którzy zostawiali po sobie spustoszenie, najeżdżając Ruś, Polskę i Węgry. Wracając z łupieżczych wypraw zatrzymali się ponownie na Rusi, gdzie niszczyli gród za grodem. Continue reading “Lwów – czyli lwi gród” »

Barcelona – serce Katalonii

31 sierpnia 2011

Barcelona - serce Katalonii

Barcelona stanowi serce i stolicę Katalonii. Jest drugim co do wielkości miastem w Hiszpanii (po Madrycie) i leży nad morzem Śródziemnym w północno-wschodniej części tego kraju. Można się tu dostać samolotem, pociągiem, samochodem lub autobusem. Continue reading “Barcelona – serce Katalonii” »

Sofia – stolica Bułgarii

17 sierpnia 2011

Sofia

Miasto Sofia ma swoje korzenie już w starożytności. W VIII wieku p.n.e. na terenie dzisiejszej stolicy Bułgarii osiedlili się Serdowie – trackie plemię, z którego wywodził się Spartakus. W IV wieku p.n.e., założona przez Serdów, Serdika przeszła pod panowanie macedońskie. Continue reading “Sofia – stolica Bułgarii” »

Ankara – Turcja stepów i parków

22 lipca 2011

Ankara - Turcja stepów i parków

Ankara to drugie, co do wielkości miasto w Turcji. Zdecydowanie mniej znane niż Istambuł, jednak to Ankara pełni funkcję stolicy państwa od 1923 roku. W czasach starożytnych nazwa miast brzmiała Ancyra, czyli kotwica. Continue reading “Ankara – Turcja stepów i parków” »

Budapeszt – serce Węgier

13 czerwca 2011

Budapeszt - serce Węgier

Historia Budapesztu rozpoczyna się praktycznie w 1873 roku, gdy położone przy zachodnim brzegu Dunaju –  Buda i Óbuda połączyły się z przemysłowym, wschodnim Pesztem, tworząc obecną stolicę Węgier – Budapeszt. Continue reading “Budapeszt – serce Węgier” »

Kreta – największa wyspa grecka

10 maja 2011

Kreta - największa wyspa grecka

Kreta na mapie świata pojawiła się ok. 15 milionów lat temu za sprawą wypiętrzeń górskich zachodzących na dnie morza. Wyspa też ciągle wybija się w górę, ponieważ leży na styku dwóch płyt tektonicznych. Obszar Morza Śródziemnego to jak wiadomo kolebka cywilizacji. Continue reading “Kreta – największa wyspa grecka” »