Kanada – bogactwo przyrodnicze

10 października 2012

Kanada jest jednym z najważniejszych państw na świecie. Pod względem wielkości ustępuje tylko Rosji. Kraj położony w Ameryce Północnej, otoczony Oceanem Atlantyckim od wschodu, Oceanem Spokojnym od zachodu i Oceanem Arktycznym od północy. Kanada słynie z wielokulturowości. W kraju obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i francuski. Stolicą państwa jest Ottawa. Symbolem Kanady jest klonowy liść, który zdobi flagę państwową. Z Kanadą kojarzy się również bóbr. Oficjalnym hymn kraju to utwór „O Canada”, który powstał w 1880 roku. Autorem pieśni jest Calix Lavallee.

Badania archeologiczne wskazują, że pierwsi osadnicy na terenie dzisiejszej Kanady pojawili się 25,5 tys. lat temu. Później Kanadę zamieszkiwały plemiona Indian i Inuitów. Dopiero w XV wieku do tych terenów zaczęli docierać brytyjscy i francuscy koloniści. Europejczycy bardzo szybko zajęli ziemię i osiedlili się, tworząc nowe państwa. Masowa emigracja z Wielkiej Brytanii i Irlandii rozpoczęła się w 1815 roku. Oficjalnie Kanada została powołana w 1867 roku przez cztery kolonie, funkcjonujące jako Brytyjska Ameryka Północna. Niezależność od Wielkiej Brytanii Kanada uzyskała na mocy Ustawy o Kanadzie w 1982 roku. Obecnie Kanada jest monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest Elżbieta II.

Automatycznie po przystąpieniu Wielkiej Brytanii do I wojny światowej w 1914 roku, przystąpiła też Kanada. W 1931 roku Kanada uzyskała niezależność na mocy Statutu Westminsterskiego. Jednak dwa lata wcześniej rozpoczął się kryzys gospodarczy, który znacząco osłabił państwową gospodarkę. W trakcie II wojny światowej Kanada zajmowała się produkcją na potrzeby nie tylko własnych wojsk, ale również armii Wielkiej Brytanii, Chin oraz ZSRR. To przyczyniło się do wzrostu gospodarczego. Po wojnie do Kanady zaczęli napływać emigranci ze zniszczonej Europy, co pozwoliło na kolejny rozwój państwa.

Aktualnie w skład Kanady wchodzi 10 prowincji (Alberta, Kolumbia Brytyjska, Manitoba, Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja, Ontario, Wyspa Księcia Edwarda, Quebec i Saskatchewan) i 3 terytoria (Nunavut, Terytoria Północno-Zachodnie i Jukon). Każda jednostka federacji ma własny symbol, motto oraz jednoizbowy parlament i rząd, którym kieruje premier.

Turystycznych atrakcji w Kandzie jest bardzo wiele. Kraj charakteryzuje się bogactwem architektonicznym i przyrodniczym. Miejscem dla narciarzy są z pewnością Góry Skaliste. W ich pobliżu znajdują się równie popularne punkty: park Jasper i Banff National Park. A przez środek tego pasma górskiego przebiega malownicza droga Icefields Parkway. Ośnieżone górskie szczyty to niezapomniany widok, często uwieczniany na widokówkach z Kanady. Podobnie jak Wyspa Księcia Edwarda i znajdują się na niej plaże. Cudowne przeżycia gwarantuje również wycieczka nad Wodospad Niagara (kaskady wody mają 50 metrów) oraz archipelag Haida Gwaii (200 wysp o unikatowej florze i faunie). Rzesze turystów co roku odwiedzają Dawson City, miasto które zasłynęło gorączką złota w XIX wieku.