Kopenhaga – miasto jak z baśni Andersena

15 stycznia 2013

Kopenhaga - miasto jak z baśni Andersena

Miejscem, które coraz chętniej odwiedzają turyści jest stolica niewielkiego skandynawskiego państwa. Kopenhaga – miasto rowerów, baśni, urokliwych uliczek, historycznych zabytków i nocnej zabawy. Położone na wschodzie Danii, w północnej części wyspy Amager. Obecnie zamieszkuje ją półtora miliona ludzi. Symbolem Kopenhagi jest Mała Syrenka. Pomnik powstał na część duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena.

Kopenhaga za czasów Wikingów była ogromnym placem targowym. Pełnoprawną osadą stała się około roku 1000, kiedy panował Swen Widłobrody lub Kanut Wielki. Mieszkańcy ówczesnej Kopenhagi zajmowali się rybołówstwem, a miasto nazywano Havn, co oznaczało port. Szybki rozwój osady sprawił, że wkrótce na obrzeżach wybudowano twierdzę Slotskolmen. Prawa miejskie Kopenhaga uzyskała w 1254 roku. Miasto nękane było licznymi najazdami, a w XVIII wieku panowała epidemia dżumy. Duże zniszczenia wywołały również pożary w 1728 i 1795 roku. Miasto ponownie zaczęło się rozwijać po zakończeniu wojny w 1814 roku.

Bogactwo zabytków sprawia, że cały dzień w Kopenhadze to mało, by zobaczyć wszystko. Na początek warto zwiedzać Amalienborg, barokowy pałac królewski, dawną siedzibę duńskich królów. Obecnie parlament obraduje w Christianborg. Ten nowoczesny pałac powstał według projektu Thorvalda Jorgensena. Nie można zapomnieć również o miejskim ratuszu – Rådhuset oraz Rosenborg Slot – renesansowym zamku wzniesiony z rozkazu króla Chrystiana IV.

Imponującą panoramę miasta można podziwiać z Rundetårn, 36-metrowej wieży obserwacyjnej. Do najpopularniejszych kopenhaskich galerii zaliczyć należy Ny Carlsberg Glyptotek oraz Helligands-kirken, muzeum oraz jeden z najstarszych w mieście kościołów. Na zakupy można wybrać się na luksusową ulicę handlową, Strøget, a na obiad na największy plac w mieście – Kongres Nytorv. Na koniec Ogrody Tivoli, czyli słynny park rozrywki w centrum Kopenhagi. Na turystów czekają karuzele, kolejki górskie, pokazy taneczne i teatralne oraz postacie z bajek Andersena.

Wycieczka do Kopenhagi to ciekawa opcja spędzenia urlopu, jak i krótkiego weekendu. Łatwość podróży za sporawą częstych połączeń lotniczych oraz rozbudowana baza hotelowa pozwalają w pełni cieszyć się wolnymi dniami. Latem zakwaterować się warto w drewnianych domkach letniskowych, które na obrzeżach miasta zapewniają ciszę i relaks. W samym centrum dostępnych jest wiele hoteli, zarówno tych ekskluzywnych, jak i o niższym standardzie. Zdecydowanie najtańszą opcją jest hostel, coraz modniejsza forma noclegowa, z której najchętniej korzystają studenci.