Kreta – największa wyspa grecka

10 maja 2011

Kreta - największa wyspa grecka

Kreta na mapie świata pojawiła się ok. 15 milionów lat temu za sprawą wypiętrzeń górskich zachodzących na dnie morza. Wyspa też ciągle wybija się w górę, ponieważ leży na styku dwóch płyt tektonicznych. Obszar Morza Śródziemnego to jak wiadomo kolebka cywilizacji.

Pierwsze znaki o obecności człowieka na Krecie pochodzą z okresu neolitu, czyli końcowego etapu epoki kamienia – ok. 6000 lat p.n.e. Osadnictwo na tej największej greckiej wyspie bardzo szybko zaczęło się rozwijać. Już 3 tys. lat później mamy do czynienia z niewielkimi miastami. Początki naszej ery to panowanie na wyspie Cesarstwa Bizantyjskiego, potem władali Kretą Arabowie i Wenecjanie, a w 1770 roku Grecy proklamowali niepodległość. Jednak już rok później podbili ją Turcy. XIX wiek był nie mniej burzliwy, najpierw Kreta była w rękach Egiptu, potem na krótko proklamowano republikę pod patronatem Imperium Osmańskim, w 1908 roku wyspa stała się niepodległa, a pięć lat później przyłączona do Grecji.

Kreta to największa wyspa wchodząca w skład państwa greckiego i najbardziej zaludniona i zurbanizowana. Największe miasta to Heraklion mający 140 tys. mieszkańców, Chania z 56 tysiącami i Retimno, który zamieszkuje około 30 tysięcy osób. Kreta jest najchętniej odwiedzaną przez gości z całego świata wyspą, a to za sprawą wspaniałego klimatu, walorów turystycznych i bogatej historii.

Kreta ma 8336 metrów kwadratowych powierzchni, ma 260 kilometrów długości, a w najszerszym miejscu dochodzi do 60 kilometrów. Wyspa to głównie góry i żwirowe plaże. Najwyższy szczyt Krety to Lefka Ori mający 2452 m. Zwany jest też Białą Górą przez to, że jego budulcem są białe wapienie. Wypiętrzające się skały utworzyły też wiele wąwozów, a najbardziej znany z nich to wąwóz Samarii, który rozciąga się na odcinku 16 kilometrów. Na Krecie są też dwa jeziora, Kournas i Agia. Największa jednak atrakcja dla turystów to wszechobecne plaże, najbardziej popularne są te piaszczyste, kuszące białym piaskiem i piękną błękitną wodą. Mniej oblegane są te kamieniste i te warto wybrać, by uciec od tłumu.

Najpopularniejsze miejsca nad morzem to plaże Balos, Elafonisi, Sweetwater i Matala. Wycieczka na tę piękną wyspę nie powinna jednak zawęzić się tylko to kąpieli morskich i słonecznych. Należy też odwiedzić wspomniane miasta. Zobaczyć należy Knosos i Fajstos, muzeum w Heraklionie lub zwiedzić najbliższe miasteczko, by poczuć klimat greckiego życia, odwiedzić restaurację z dala od hotelu i targów.