Meczet Al-Azhar w Kairze

15 lutego 2011

Meczet Al-Azhar w Kairze
Meczet Al-Azhar w Kairze powstał w 972 roku, a jego zleceniodawcą był wielki wódz Dżawhara as-Sikilli. Nazwa meczetu została nadana na cześć Fatimy córki proroka Mahometa, twórcy islamu.

Przy meczecie wybudowano po kilku latach budynki uczelniane, które tę funkcję pełnią do dzisiejszego dnia. Jest on teraz jednym z najważniejszych na świecie ośrodków szerzących kulturę i religię muzułmańską. Meczet w pierwotnym założeniu skupiał muzułmanów zwanych ismaliitami, a po wygaśnięciu dynastii Fatymidów przeszedł w ręce sunnitów bardziej ortodoksyjnych islamistów.

Na uniwersytecie po zliberalizowaniu zasad w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku znalazły się takie wydziały jak lekarski, filologiczny, filozoficzny, inżynierii, farmaceutyczny, pozwolono też studiować kobietom, co w świecie arabskim zdarza się jeszcze w dzisiejszych czasach niezwykle rzadko. Nawet wykłady pozwolono prowadzić kobietom.

Na tej uczelni wykształcili się wszyscy najważniejsi przywódcy państw arabskich i inni znaczący przywódcy świata islamskiego. Byli to m.in. twórca Hamasu Szejk Ahmed Yassin, Saad Zaghlul, pod  przywództwem którego odbyła się rewolucja w Egipcie w 1919 roku, były prezydent Indonezji Gus Dur, a także osoby związane z zamachami na WTC np. Omar Abdel Rahman. Władze Uniwersytetu zawsze odżegnują się od tego typu działań fanatyków religijnych, odcinają się od nich i potępiają ich uważając ich za heretyków i niszczycieli prawdziwego założenia religii islamskiej.