Praga

16 stycznia 2012

Praga - Złota uliczka

Praga to stolica a zarazem jedno z największych miast Czeskiej Republiki, które posiada bogatą i burzliwą historię. Historycy dopatrują się jego początków już pięćset lat przed naszą erą, gdy tereny dzisiejszej Pragi zamieszkiwali Celtowie.Około tysiąca lat później obszar ten zasiedlili Słowianie, a dynastia Przemyślidów założyła miasto nad Wełtawą, budując Zamek Praski i Wyszehrad. Największy rozkwit miasta nastąpił za czasów cesarza Karola IV, który stworzył pierwszy w Europie środkowej uniwersytet Carolinum. Wtedy też powstał Most Karola, który ma ponad pół kilometra długości, około 10 metrów szerokości i jest najstarszym zachowanym kamiennym mostem na świecie o takiej rozpiętości przęseł.

Współczesne centrum Pragi powstało z połączenia pięciu organizmów: Starego Mesta, Noveho Mesta, Josefova, Malej Strany i Hradczanów. Gdy spojrzymy na plan miasta, uwagę zwraca właśnie to ścisłe historyczne centrum stolicy Czech. Na Rynku Staromiejskim znajduje się Ratusz z zegarem kurantowym – zwanym Orlojem. Twórcą astronomicznego czasomierza był mistrz Hanusz, którego po wykonaniu zegara oślepiono, by nigdy i nigdzie więcej nie stworzył tak pięknego chronometru. Oprócz tego Orloj pokazuje położenie ciał niebieskich. Nieopodal Ratusza znajduje się Katedra Tynska, kościół Marii Panny przed Tynem (Tynsky Chram), z charakterystycznymi dwoma gotyckimi wieżami. W pobliżu Katedry, na Placu Wacława, znaleźć można monumentalny posąg świętego Wacława, patrona Czech i Pragi.

Niedaleko znajduje się Muzeum Narodowe i krótka uliczka Na Mustku, gdzie podziwiać można wiele romańskich i gotyckich zabytków. Królewska dzielnica składa się z założonego w IX w. zamku królewskiego, bazyliki św. Jerzego, słynnej Złotej Uliczki, Katedry św. Wita, malowniczych ogrodów Lorety i Nowego Świata – integralnych części Hradczanów. U stóp praskiego zamku, na lewym brzegu rzeki znajduje się Mala Strana, z kompleksem starych pałaców, kościołów, stylowych gospód i winiarni. W Novym Meste zobaczyć warto zbudowany pod koniec XX wieku nowoczesny Tańczący Dom, nazywany tak od kształtu przypominającego sylwetki tańczącej pary. Historyczne jądro Pragi: Hradczany, Mala Strana, Stare Mesto, Nove Mesto, Josefów i Wyszehrad zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Praga posiada wiele do zaoferowania nie tylko z historycznego punktu widzenia. Osoby szukające wypoczynku, czy spokoju także znajdą coś dla siebie rezerwując miejsce w jedym z licznych hoteli, bądź domów noclegowych.

Miasto nad Wełtawą, opiewane przez poetów, jest od wieków centrum kultury i sztuki. Tutaj mieszkał i tworzył Franz Kafka i Alfons Mucha, w mieszkaniu w piwnicy fotografował Jan Saudek, a w ulubionej piwiarni przesiadywał Bohumil Hrabal. Bogate i różnorodne tematycznie zbiory sztuki w różnych miejscach Pragi eksponuje Galeria Narodowa. Wielokulturowość czeskiej stolicy ma swoje odzwierciedlenie także w liczbie muzeów, oraz ich tematyce. Do najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów należą muzea: lalek, czeskiego kubizmu, figur woskowych, maszyn erotycznych, komunizmu i wiele innych. „Złota” Praga to miejsce warte odwiedzenia.!