Sewilla – słońce Andaluzji

16 kwietnia 2012

Sewilla - słońce Andaluzji

Słoneczna i zabytkowa Sewilla co roku przyciąga rzesze turystów, którzy pragną odpocząć w tym przepięknym zakątku Hiszpanii. Położona nad rzeką Guadalquivir i w bliskiej odległości Atlantyku pozwala na wodne szaleństwo i relaks na plaży. Ponadto jako stolica Andaluzji stanowi centrum życia kulturalnego oraz żywiołowego flamenco.

Sewillę założyli Iberowie około II w. p.n.e. Za panowania Juliusza Cezara wzniesiono wokół miasta mury obronne. Mniej atrakcyjna niż Kordoba zaczęła rozkwitać w XI wieku. Z czasem stała się ważnym punktem handlowym i jednym z większych miast w regionie. Po epidemii dżumy Sewilla straciła swoją pozycją. Dopiero w XX wieku ponownie odkryto jej walory przyrodnicze i gospodarcze.

Na terenie miasta nie brakuje zabytków. Ciekawa architektura to pozostałości po różnych kulturach – arabskiej i chrześcijańskiej. Dlatego Andaluzja, jako miejsce urlopu, na pewno przypadanie do gustu. Najważniejszym zabytkiem Sewilli jest dawny pałac królewski, Alkazar. Budowla z początku XI wieku wiąże się z najważniejszym wydarzeniami w historii Hiszpanii. Do atrakcji miasta zalicza się także Katedrę Najświętszej Marii Panny. Wspomniany gotycki kościół, powstały pod koniec XII wieku, posiada grobowiec Krzysztofa Kolumba. Do pozostałych zabytków Sewilli należą:

  • renesansowy Ratusz,
  • budynek giełdy handlowej, będący w XVIII wieku Głównym Archiwum Indii,
  • Torre del Oro, czyli Złota Wieża, element dawnych systemów obronnym miasta, aktualnie Museo Maritimo.

Sewilla skrywa wiele niezwykłych punktów. Jednym z nich jest arena walk byków. W tym amfiteatrze, który zmieści 12,5 tys. osób, mieści się muzeum corridy oraz cenne zbiory kostiumów (malowane m.in. przez Picassa). Zwiedzić trzeba także Dom Piłata, będącego kopią słynnego domu. Dla amatorów sztuki również nie zabraknie atrakcji. Sewilla to bowiem miasto pełne zbiorów muzealnych. Wśród nich warto zwrócić uwagę na eksponaty zlokalizowane w Muzeum Sztuk Pięknych.

Stolica Andaluzji zachęca też do wypoczynku na łonie natury, zwłaszcza w lokalnych parkach, jak np. Park Marii Luisy. Temperatura w tym rejonie średnio wynosi 18 stopni Celsjusza. Śródziemnomorski klimat wpływa na łagodne zimy (około 5 st. C) i upalne lata (nawet 40 st. C) oraz niewielkie opady.