Sofia – stolica Bułgarii
17 sierpnia 2011Miasto Sofia ma swoje korzenie już w starożytności. W VIII wieku p.n.e. na terenie dzisiejszej stolicy Bułgarii osiedlili się Serdowie – trackie plemię, z którego wywodził się Spartakus. W IV wieku p.n.e., założona przez Serdów, Serdika przeszła pod panowanie macedońskie.
W 29 roku n.e. na ziemie te wkroczyli Rzymianie i zbudowali Ulpia Serdica, która pod koniec trzeciego stulecia stała się najważniejszym miastem regionu. Została zniszczona w 447 roku, za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego.
W 809 roku Serdica włączona została przez chana Kruma do Pierwszego Imperium Bułgarskiego. Po krótkim przejęciu władzy w mieście przez Bizancjum w XI wieku, Serdica wróciła w granice Drugiego Imperium Bułgarskiego i w XIV wieku zmieniła nazwę na „Sofia”.Bałkany, a wraz z nimi Sofia, znajdowały się od końca XIV, przez 400 lat pod panowaniem osmańskim.
4 lipca 1879 roku Sofia została oficjalnie stolicą Bułgarii. W czasie II wojny światowej Sofia, jako stolica wspierającej hitlerowskie Niemcy, Bułgarii, została zbombardowana. Po II wojnie światowej Bułgaria stała się jedną z republik radzieckich, a Sofia – jej stolicą. Rząd komunistyczny upadł tutaj w 1989 roku.
Wysokie bezrobocie i niski standard życia w latach 90. pozostawiły Sofię daleko w tyle za innymi stolicami europejskimi. Chociaż problemów nadal jest wiele, od czasu przystąpienia Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 roku, sytuacja miasta ulega ciągłej poprawie.
Atrakcje turystyczne Sofii:
- Cerkiew „Sweta Nedelja” – jeden ze znaków rozpoznawczych Sofii. Zbudowana została między 1856 a 1863 rokiem na cześć średniowiecznego króla serbskiego Stefana Milutina.
- Meczet Banya Bashi – jedyny działający w Sofii meczet. Projekt budowli był dziełem architekta Kodji Mimara Sinana. Meczet wzniesiono w 1576 roku. Można go zwiedzać poza porami modlitwy. Wymagany skromny ubiór.
- Wielka Synagoga – zbudowana w 1909 roku, w charakterystycznym stylu mauretańskim, według projektu austriackiego architekta Friedricha Gruenangera. Jest to największa sefardyjska synagoga w Europie. Niestety, zwiedzić ją mogą tylko Żydzi i osoby specjalnie zaproszone. Pozostali muszą zadowolić się podziwianiem świątyni z zewnątrz.
- Cerkiew św. Petki Samardżijskiej – malutka cerkiew, wybudowana w końcu czternastego stulecia. Jej zdumiewające położenie nie pozwala przejść obojętnie. Cerkiew św. Petki Samardżijskiej znajduje się bowiem w samym centrum Sofii, w przejściu podziemnym do ogromnego centrum handlowego. W środku znajdują się szesnastowieczne murale. Pochowany tu został bułgarski bohater narodowy – Wasyl Lewski.
- Rosyjska cerkiew św. Mikołaja – zbudowano ją w latach 1912-1914 dla społeczności rosyjskiej w Sofii. Wzniesiona została w stylu neobizantyjskim – bardzo popularnym w Rosji. Znajdują się tu liczne kolorowe murale i ikony z okresu XI-XIV wieku.
- Katedra prawosławna św. Aleksandra Newskiego – jest symbolem nie tylko Sofii, ale i całej Bułgarii. Powstała w latach 1882-1912, w celu upamiętnienia 200 tysięcy Rosjan poległych za niepodległość Bułgarii w czasie wojny rosyjsko-tureckiej (1877-78). Zbudowana została w stylu neobizantyjskim. Bogate wnętrza zdobią liczne murale.
- Rotunda św. Jerzego – zbudowana została w IV wieku n.e. przez Rzymian. Wewnątrz zachowały się freski z XII-XIV wieku. Obecnie znajduje się tu muzeum.
- Ogród miejski – po męczącym dniu warto wybrać się do Ogrodu Miejskiego. Znajdują się tu kawiarnie, piękne kwietniki, huśtawki, fontanna…
Skomentuj