Dział: Świat

Toronto – największe miasto Kanady

10 października 2012

Dużo osób myśli, że to właśnie Toronto jest stolicą Kanady. Błąd. Toronto to największe miasto w Kandzie oraz centrum sztuki i rozrywki. Położone jest w prowincji Ontario i pełni funkcję stolicy tej części państwa. Aktualnie zamieszkiwane jest przez prawie 6 mln ludzi. Słynie z wieloetniczności. Różnorodność kultur czyni z Toronto magiczne miejsce, jedyne w swoim rodzaju. Continue reading “Toronto – największe miasto Kanady” »

Kanada – bogactwo przyrodnicze

10 października 2012

Kanada jest jednym z najważniejszych państw na świecie. Pod względem wielkości ustępuje tylko Rosji. Kraj położony w Ameryce Północnej, otoczony Oceanem Atlantyckim od wschodu, Oceanem Spokojnym od zachodu i Oceanem Arktycznym od północy. Kanada słynie z wielokulturowości. Continue reading “Kanada – bogactwo przyrodnicze” »

Monrovia – największe miasto Liberii

17 października 2011

Monrovia

Liberia to niewielkie państwo położone w Afryce Zachodniej, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Jej stolicą jest, jednocześnie największe miasto tego kraju (liczące około miliona mieszkańców, co stanowi29 procent populacji całej Liberii), Monrovia. Continue reading “Monrovia – największe miasto Liberii” »

Ankara – Turcja stepów i parków

22 lipca 2011

Ankara - Turcja stepów i parków

Ankara to drugie, co do wielkości miasto w Turcji. Zdecydowanie mniej znane niż Istambuł, jednak to Ankara pełni funkcję stolicy państwa od 1923 roku. W czasach starożytnych nazwa miast brzmiała Ancyra, czyli kotwica. Continue reading “Ankara – Turcja stepów i parków” »

Błękitny Meczet w Stambule

28 marca 2011

Błękitny Meczet w Stambule

Błękitny Meczet w Stambule, po turecku Sultanahmet Camii to ostatnia budowla kultu muzułmańskiego wzniesiona w stylu klasycznym sztuki islamskiej. Jego budowa rozpoczęła się na początku siedemnastego wieku z polecenia sułtana Ahmeda przedstawiciela dynastii Osmanów, która władała ponad sześćset lat. Continue reading “Błękitny Meczet w Stambule” »

Ceuta – miasto twierdza

14 marca 2011

Ceuta - miasto twierdza

Ceuta to znane miasto hiszpańskie, określane jako twierdza, położone już na kontynencie afrykańskim. Mieści się na cyplu, który stanowi część Cieśniny Gibraltarskiej. Położenie tego miasta może opisać jako naprzeciwległe do Gibraltaru. Continue reading “Ceuta – miasto twierdza” »

Wyspy Kanaryjskie – Wyspy Szczęśliwe

1 marca 2011

Wyspy kanaryjskie - Wyspy Szczęśliwe

Tak w starożytności Grecy i Rzymianie nazywali Wyspy Kanaryjskie – archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego o powierzchni 7293 km2, położonych na Oceanie Atlantyckim, 95 kilometrów od północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Na ten archipelag składają się następujące wyspy: główne – Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz mniejsze – Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Continue reading “Wyspy Kanaryjskie – Wyspy Szczęśliwe” »

Aleksandria – miasto Aleksandra Wielkiego

25 lutego 2011

Aleksandria - miasto Aleksandra Wielkiego

Aleksandria to dziś drugie, co do wielkości miasto w Egipcie. Ale to nie wielkość aglomeracji ściąga do niej, co roku miliony turystów, a jej historia i zabytki. Continue reading “Aleksandria – miasto Aleksandra Wielkiego” »

Trypolis – stolica Libii

21 lutego 2011
Trypolis - stolica Libii

fot. David Stanley

Trypolis to urokliwe miasto w Libii, stolica tego kraju. Usytuowane jest nad Morzem Śródziemnym, co wpływa na klimat – upalne lata, ciepłe zimy i brak opadów deszczu. Na terenie miasta znajduje się uniwersytet Al-Fatih. Continue reading “Trypolis – stolica Libii” »

Meczet Al-Azhar w Kairze

15 lutego 2011

Meczet Al-Azhar w Kairze
Meczet Al-Azhar w Kairze powstał w 972 roku, a jego zleceniodawcą był wielki wódz Dżawhara as-Sikilli. Nazwa meczetu została nadana na cześć Fatimy córki proroka Mahometa, twórcy islamu. Continue reading “Meczet Al-Azhar w Kairze” »