Toronto – największe miasto Kanady

10 października 2012

Dużo osób myśli, że to właśnie Toronto jest stolicą Kanady. Błąd. Toronto to największe miasto w Kandzie oraz centrum sztuki i rozrywki. Położone jest w prowincji Ontario i pełni funkcję stolicy tej części państwa. Aktualnie zamieszkiwane jest przez prawie 6 mln ludzi. Słynie z wieloetniczności. Różnorodność kultur czyni z Toronto magiczne miejsce, jedyne w swoim rodzaju. Aktualnie w Toronto znajduje się ponad 150 grup etnicznych. W sumie imigranci stanowią prawie 50 proc. wszystkich mieszkańców miasta. Najprawdopodobniej 0,5 mln Polaków zamieszkuje to miasto, choć oficjalne dane podają, że Polonii jest około 250 tys.

Toronto to obecnie najszybciej rozwijające się gospodarczo i turystycznie miasto w Kanadzie. Wpływa na to dogodna lokalizacja (bliskość do USA), ciekawe tereny i imponujące budowle. Ponadto Toronto słynie z lasów. Aż 20 proc. powierzchni miasta zajmują tereny zielone. Duża część z tego to pola golfowe. Warto także zwrócić uwagę na Rouge Valley Park – ponad 5 tysiącach hektarów roztacza się urokliwy park, w którym chętnie spotkają się mieszkańcy Toronto, podobnie jak Central Parku w Nowym Jorku.

Do Toronto można pojechać zarówno latem, jak i zimą. Aura przypomina tę w Polsce. Święta w Toronto kojarzą się m.in. z Paradą Świętego Mikołaja, która organizowana jest od ponad 100 lat i przyciąga prawie 2 tys. uczestników, a ponad milion widzów. Transmisja odbywa się w telewizji. Również duże poruszenie wywołuje letnia parada mniejszości seksualnych, największa na świecie. Gay Pride Week ma ponad milionową publiczność. Warto również wspomnieć o prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Toronto, porównywalnym rangą do festiwalu w Cannes, Wenecji i Berlinie.

Symbolem Toronto jest bez wątpienia Wieża CN. Monumentalna budowla o wysokości 553 metrów to drugi tak wysoki punkt na świecie. Toronto to także miasto sportu. Na jego terenie znajduje się kilka budynków, w których na co dzień odbywają się najważniejsze rozgrywki hokejowe czy baseballowe, jak np. Air Canada Centre (arena hokejowa i miejsce wielkich koncertów) oraz Rogers Centre (hala z całkowicie zamykanym dachem). Warto zwiedzić także Exhibition Place, czyli miejsce wystawy i eventów kulturalnych, Queen’s Park – budynku parlamentu Ontario oraz park czy Bay Street, gdzie mieszczą się siedziby najważniejszych firm znajdują się na (ponad 25 szklanych wieżowców).

Każdy turysta znajdzie w Toronto coś dla siebie. Ogromne biurowce, historyczne zabytki (np. Casa Loma), zielone parki, piaszczyste plaże. Wyspy Toronto to popularne miejsce letniego wypoczynku, gdzie prócz relaksu nad wodą można udać się do parku zabaw „Centre-Ville” lub na spacer po deptaku. Toronto to również miasto sztuki. Łącznie w jego granicach jest ponad 100 muzeów i galerii, do najważniejszych zalicza się The Ontario Science Centre (OSC) – Centrum Nauki Ontario oraz The Royal Ontario Museum (ROM) – Królewskie Muzeum Ontario.