Trypolis – stolica Libii

21 lutego 2011
Trypolis - stolica Libii

fot. David Stanley

Trypolis to urokliwe miasto w Libii, stolica tego kraju. Usytuowane jest nad Morzem Śródziemnym, co wpływa na klimat – upalne lata, ciepłe zimy i brak opadów deszczu. Na terenie miasta znajduje się uniwersytet Al-Fatih.

Trypolis powstał około VII w. p.n.e Jego nazwa wywodzi się od trzech miejscowości: Oea, Sabrata i Leptis Magna. Na początku III w. p.n.e Trypolis pełnił funkcję stolicy Trypolitanii, stanowiąc wówczas ważny ośrodek handlowy. W 643 r. n.e. miasto podbili Arabowie.

W pierwszej połowie XVI wieku Trypolis znalazł się pod hiszpańska okupacją. W 1551 roku miasto zostało przejęte przez Turków Osmańskich. Rok 1714 to początek rządów dynastii Karamanli, najpierw miastem władał Ahmed Karamanli, choć w tym okresie Trypolis całkowicie podlegał Porcie Osmańskiej. Dopiero po 1835 roku miasto rozpoczyna samodzielną działalność, rozbudowując budowle i stawiając mury graniczne. Miało to miejsce po ukróceniu pirackiej działalności w mieście. Dużą rolę odegrały wtedy Stany Zjednoczone, okupując miasto.

Mieszkańcy Trypolisu niejednokrotnie wszczynali bunty przeciwko Turkom, którzy nieustannie zwiększali ilość swoich wojska na teranie miasta. Okupacja turecka była również pretekstem dla Włochów, do rozpoczęcia w 1911 roku wojnę o ochronę włoskich obywateli. Zwycięstwo Italii sprawiło, że Trypolis do 1943 roku kontrolowany był przez tamtejsze władze. Wkrótce jednak pojawił się nowy okupant – Wielka Brytania. Jej rządy zakończyły się w 1951 roku, uzyskaniem przez Libię niepodległości.

Miasto zostało zbombardowane 15 kwietnia 1986 roku przez siły wojskowe Stanów Zjednoczonych. Rząd USA uważał, że Libia jest jedynym z państw, w którym rozwija się terroryzm.

Najważniejszym zabytkiem stolicy Libii jest łuk triumfalny Marka Aureliusza. Poza tym na terenie miasta znajduje się wiele meczetów, m.in. An-Naka, Karamanli, Gurdżi oraz meczet Gruzina. Ciekawą atrakcją turystyczną jest także cytadela, arabskie As-saraj al-hamra, czyli „pałac czerwony”.